Szampańska zabawa
Jednak przede wszystkim Sylwester jest czasem zabawy. W zależności co kto lubi można wybrać się na bal, imprezę plenerową albo domówkę. Ja najbardziej lubię ostatnią opcję. Już od kilku lat spędzam tą wyjątkową noc w roku w gronie znajomych. Umawiamy się kto co zrobi lub przyniesie więc nikt nie jest obarczony nadmiarem obowiązków i ma czas przygotować się do zabawy. W poprzednich latach nasze domówki miały tematy przewodnie i tak między innymi przebieraliśmy się za postacie z bajek, farmerów, były też śmieszne nakrycia głowy. W zeszłym roku chciałam przeforsować przebieranie się za zwierzęta, ale większość w tym mój mąż odmówiła współpracy. Szkoda bo wymyśliłam takie fajne stroje. No nic, nie ma co rozpaczać swoją twórczą potrzebę przeniosłam na dekoracje sylwestrowe.
I tak Nowy Rok będziemy witać w towarzystwie tiulowych i papierowych pomponów, gwiazdkowego konfetti i kolorowych serpentyn. Do zrobienia konfetti wykorzystałam dziurkacz w kształcie gwiazdki i kartki w pastelowych kolorach. Do tego dokupiłam złote i srebrne serpentyny. Na koniec zostawiłam sobie zrobienie pomponów.
Do zrobienia tiulowych pomponów potrzebujemy: tiulu w rolce (może też być organza), tasiemki, nożyczek i kartonu. Za pomocą talerza odrysowujemy na kartonie kształt koła, który następnie wycinamy. Nasze koło zginamy w połowie i wycinamy otwór na środku tak jak to widać na zdjęciu nr 1. Dodatkowo od środka otworu nacinamy brzegi na ok 1 cm po obu stronach. Pozwoli nam to na przytrzymanie tasiemki. Tasiemkę zahaczamy o brzegi otworu od środka tak jak jest to pokazane na zdjęciu nr 2. Następnie zaczynamy nawijać tiul na formę. Gdy cała forma będzie pokryta, przestajemy nawijać i przystępujemy do cięcia. Tniemy materiał tak jak jest to pokazane na zdjęciu nr 6. Na koniec związujemy tasiemką i poprawiamy kształt pompona.
Do zrobienia strukturalnego pompona papierowego potrzebujemy gładkiej bibuły, nożyczek, kawałka kartki, papieru kolorowego oraz kleju w sztyfcie. Z bibuły wycinamy ok 40 takich samych kół (moją formą był talerzyk śniadaniowy). Dodatkowo z kolorowego kartonu wycinamy koło takiej samej wielkości jak te z bibuły i przecinamy je na pół. Jedną połówkę smarujemy klejem i przykładamy do niej pierwsze bibułowe koło tak jak jest to pokazane na zdjęciu nr 2. W celu przyklejania kolejnych warstw dobrze jest przygotować sobie schemat. Na kartce rysujemy półkole i zaznaczamy sobie mniej więcej w równych odstępach 7 punktów, które naprzemiennie oznaczamy dwoma symbolami (u mnie krzyżyki i trójkąty). Przyklejając kolejne warstwy, na zmianę brzegi smarujemy tylko w punktach krzyżyków lub tylko w punktach trójkącików. Po przyklejeniu pierwszego koła bibułowego do połówki kartonu, klejem smarujemy np w miejscu krzyżyków i zginamy bibułę na pół tak żeby przykleiła się w miejscu gdzie jest klej. Następnie smarujemy klejem miejsca gdzie są tym razem trójkąty i przykładamy drugie koło bibułowe. Czynności powtarzamy aż nie skończą nam się bibułowe kola. Na koniec przyklejamy drugie półkole z kartonu. Kartonowe półkola można skleić ze sobą lub zszyć zszywaczem. Gotowe. Już możemy witać Nowy Rok.
Marta